Suppose 40 out of 90 people are bowlers and 3 out of every 16 bowlers have their own bowling ball. In a group of 192 people, predict how many you would expect to have a bowling ball.
Ratio and Rates Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A particular amusement park ride will make 156 revolutions in 180 seconds. At this rate, how many revolutions will it make in 2 minutes?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The costume designer for the school play uses 4 feet of fabric to make 8 costuimes. At the same rate, how many costumes can the designer make with 12 feet of fabric?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
After working 25 hours, Lamar made $375. After working for 40 hours, he made $600. PRedict how much he would make after 10 hours of work.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Edna is making her own trail mix with a 2:3 ratio of raisins to dried bananas. If she adds 6 scoops of raisins, how many scoops of dried bananas should she include to make an equivalent ratio?
9 scoops of bananas
12 scoops of bananas
15 scoops of bananas
18 scoops of bananas
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use the drawings below to complete the following statement.
The number of circles is ________ times the number of triangles. *Answer Choices are provided below….think what is the ratio of circles to triangles*
2
3/5
2/3
5/3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Charles purchases 6 cookies for $5.88. What is the cost per cookie?
$35.28 per cookie
$0.12 per cookie
$0.98 per cookie
$ 11.88 per cookie
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Skills Quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rates, Ratios and Percents

Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios Study Guide

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Module 1 Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade