Ratio and Rates Test

Ratio and Rates Test

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Fractions + Word Problems

Dividing Fractions + Word Problems

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

6th Grade Ratios

6th Grade Ratios

6th Grade

10 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

11 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

2.2 Quizizz

2.2 Quizizz

7th Grade

13 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Ratio and Rates Test

Ratio and Rates Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose 40 out of 90 people are bowlers and 3 out of every 16 bowlers have their own bowling ball. In a group of 192 people, predict how many you would expect to have a bowling ball.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A particular amusement park ride will make 156 revolutions in 180 seconds. At this rate, how many revolutions will it make in 2 minutes?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The costume designer for the school play uses 4 feet of fabric to make 8 costuimes. At the same rate, how many costumes can the designer make with 12 feet of fabric?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

After working 25 hours, Lamar made $375. After working for 40 hours, he made $600. PRedict how much he would make after 10 hours of work.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Edna is making her own trail mix with a 2:3 ratio of raisins to dried bananas. If she adds 6 scoops of raisins, how many scoops of dried bananas should she include to make an equivalent ratio?

9 scoops of bananas

12 scoops of bananas

15 scoops of bananas

18 scoops of bananas

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the drawings below to complete the following statement.        
   The number of circles is ________ times the number of triangles. *Answer Choices are provided below….think what is the ratio of circles to triangles*

2

3/5

2/3

5/3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Charles purchases 6 cookies for $5.88.  What is the cost per cookie?

$35.28 per cookie

$0.12 per cookie

$0.98 per cookie

$ 11.88 per cookie

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?