Ratio and Rates Test

Ratio and Rates Test

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Proportion Review

Proportion Review

7th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Ratio, Proportions, Unit Rate Test

Ratio, Proportions, Unit Rate Test

4th - 7th Grade

17 Qs

Ratio and Rates Test

Ratio and Rates Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$63.00

$6.30

$62.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x please

x  = 3

x = -9

x = 9

x = 1/3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A baker at healthy bakery can make 240 bagels in 10 hours. What is the Rate per hour?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio as a unit rate.

216 diving students to 12 instructors

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?