Oreos are $2.98 for 15.5 oz. or Chips Ahoy are $2.50 for 14 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Proportions Measurement Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios are $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks are $2.89 for 13 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Crayola crayons are priced at $6.97 for 120, and Rose Art crayons are priced at $1.53 for 24. Find the unit price of each and choose the better deal.
Crayola
Rose Art
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is $15 for 5 pairs of socks equivalent to $25 for 10 pairs of socks?
Yes, equivalent
No, not equivalent
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy sour cream is $1.49 for 8 oz. Kraft sour cream is $2.55 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Customary to Metric System (UNITS only)

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade