Proportions Measurement Conversions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos are $2.98 for 15.5 oz. or Chips Ahoy are $2.50 for 14 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios are $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks are $2.89 for 13 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Crayola crayons are priced at $6.97 for 120, and Rose Art crayons are priced at $1.53 for 24. Find the unit price of each and choose the better deal.
Crayola
Rose Art
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is $15 for 5 pairs of socks equivalent to $25 for 10 pairs of socks?
Yes, equivalent
No, not equivalent
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy sour cream is $1.49 for 8 oz. Kraft sour cream is $2.55 for 16 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Test 1 (de antrenament)
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
TRIGONOMETRI
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Aritmatika Sosial
Quiz
•
12th Grade
12 questions
Parabola1
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Tugas Mandiri Materi Luas Permukaan Balok dan Kubus
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Algebra 1 Final Exam
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Solve 2-step equations with integers
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Area of Kites, Rhombuses, and Trapeziums
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
