Proportion Word Problem

Proportion Word Problem

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

similarity word problems

similarity word problems

8th Grade

8 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

7th - 8th Grade

12 Qs

Proportions Equivalent Ratios

Proportions Equivalent Ratios

6th Grade - University

11 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

7th Grade

15 Qs

Proportion Word Problems with Changing Units

Proportion Word Problems with Changing Units

8th Grade - University

9 Qs

Proportions/Similarity

Proportions/Similarity

8th - 9th Grade

12 Qs

Similar Triangles - Word Problems

Similar Triangles - Word Problems

9th - 12th Grade

8 Qs

Proportion Quiz

Proportion Quiz

7th - 9th Grade

11 Qs

Proportion Word Problem

Proportion Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.3, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 3+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A shop produces 39 wetsuits every 2 weeks. How long will it take the shop to produce 429 wetsuits?

18 weeks

20 weeks

22 weeks

24 weeks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 7 sandwich rolls cost $1.68, how much will 29 rolls cost?

$6.96

$7.96

$11.76

$13.76

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A triangle is 4 in tall and 3 in wide. If it is enlarged to a height of 8 in, then how wide will it be?

6

10

14

Tags

CCSS.7.G.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rectangle is 2 in wide and 4 in tall. If it is enlarged to a width of 8 in, then how tall will it be?

16

18

20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One bunch of seedless black grapes costs $2. How many bunches of seedless black grapes can you buy for $16?

8

20

22

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rectangle is 13 in tall and 5 in wide. If it is enlarged to a height of 117 in, then how wide will it be?

120

90

45

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One tub of dried blueberries costs $8.How many tubs of dried blueberries can you buy for $200?

15

20

25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?