Pre Algebra Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Michael won 121 lollipops playing baseball at his school's game. Later, he gave four to each of his friends. He only has 9 remaining. How many friends does he have?
30
28
13
31
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you buy?
4
8
9
10
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Patrick had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18. How much did each pencil cost?
8
6
4
2
Tags
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Michael spent half of his weekly allowance at the movies. To earn more money, his parents let him clean the windows in the house for $7. What is his weekly allowance if he ended with $12?
$10
$24
$19
$14
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You want to buy a car and you've decided to pay cash instead of taking a loan. The car you want to buy is $6,000. You have already saved $1,300. If your job pays $18 per hour, then how many more hours will you need to work to buy the car? What is missing from this equation: _____________________ = 6000
h + 1300
h - 1300
1300 + 18h
1300 - 18h
Answer explanation
1300 + 18h = 6000 is the best equation. The total you need to have is 6000. The amount of money that you have is 1300 (what you saved) plus 18 x hours worked.
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The sum of three consecutive odd numbers is 39. What is the smallest of these numbers?
13
11
9
7
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Patrick spent half of his weekly allowance playing arcade games. To earn more money his parents let him clean the car for $9. What is his weekly allowance if he ended with $15?
$30
$18
$15
$12
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
One Step Algebra

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
One Step Add Subtract Algebra

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
One Step Algebra Equation

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
One Step Equation from Word Problem

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Algebra Word Problems One Step

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Teroka nombor tahun 4 2021

Quiz
•
10th Grade
23 questions
Exponential Functions

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Algebra Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade