On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of the coffee?
Solve for the Variable Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10c + 5d = 14.25
5c + 10d = 16.50
10c + 5d = 16.50
5c + 10d = 14.25
c + d = 10
5c + 10d = 16.50
c + d = 5
5c + 10d = 16.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your family goes to a restaurant for dinner. There are 6 people in your family. Some order the chicken dinner for $14.80, and some order steak for $17. If the total bill was $91, which system best represents the situation?
x + y = 6
14.80x + 17y = 91
x + y = 91
14.80x + 17y = 6
x + y = 6
14.80y + 17x = 91
x + y = 91
14.80x+ 17y = 6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Flagship Cinemas sells movie tickets that are $4 for matinees and $7 for regular. One night, the theater sells 578 tickets and collects $3365 in total ticket sales.
Which system best represents the situation?
4x + 7y = 578
x + y = 3365
4x + 7y = 3365
x + y = 578
4y + 7x = 578
x + y = 3365
4y + 7x = 3365
x + y = 578
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each pair of socks costs $2.50. if Ella buys 6 pairs, how much does she pay?
6x = 2.50
2.50 = 6x
6 = 2.50x
2.50(6) = x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two hundred seventy-six people are seated in 12 identical rows for a performance of a school play. How many people are in each row? Let p be the number of people in each row.
p = 276 ÷ 12
p = 276 ⋅ 12
276p = 12
p = 12 + 276
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.
m-25.32=15
m/25.32
m-15=25.32
15m=25.32
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Review of Algebra

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Combining Like Terms & Distributive Property

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Solving Systems of Equations by Graphing with Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
11 questions
Solving Linear Solutions

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Real World Systems Using Elimination

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Solving Systems

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Solving Systems of Linear Equations

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Systems of Equations Word Problems Substitution

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade