Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?
Multi Step Decimal Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?
First add the price of a bag of chips and 2 cases of soda.
Find out the total price for 2 cases of soda as well as the total price of 3 bags of chips. Then add those amounts together.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
Which of the following is NOT a needed math operation to solve this problem?
Multiply 3 and 3.25
Multiply 2 and 2.20
Add 3 and 2.20
Add the total for the chips and the total for the soda
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
Solve the problem, showing your work in your workbook.
$10.45
$14.15
$5.45
$10.90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luis wants to earn $50 to buy his mom a gift. He earned $12.75 mowing lawns, $9.50 cleaning cars, and $11.80 walking dogs. How much more money does Luis have to reach his goal? What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?
How many yards has he mowed?
When does he walk the dogs?
How much total money has he already earned?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost to park a car in a parking lot is $1.10 per hour. Maleek parked his car for 4 hours on Monday, 4 hours on Tuesday, and 4 hours on Wednesday. How much did he spend on parking in all?
$4.10
$4.40
$13.10
$13.20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A shopkeeper has one large bag of flour that weighs 15 pounds. She scoops out smaller amounts and puts it in 1.065 pound bags. If she sells 8 of the smaller bags of flour, how many pounds of flour will she have left?
6.48 pounds
8.52 pounds
9.065 pounds
6.935 pounds
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14.94
$15.30
$16.20
$18.00
Answer explanation
To find the total amount spent, multiply the price per pound by the pounds of each fruit and add the results: (3.5 * 2.40) + (2.75 * 3.60) = 8.40 + 9.54 = $14.94. Therefore, Linda spent $14.94 in total.
20 questions
Long Division and Multiplication
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Lesson 7: Divide Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Dividing Decimals
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Multiplying Decimals
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Decimal Operations and Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Fractions
Quiz
•
5th Grade
18 questions
Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia
Quiz
•
1st - 5th Grade