Multi Step Decimal Word Problems

Multi Step Decimal Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.NF.3 Review

5.NF.3 Review

5th Grade

15 Qs

Long Division and Multiplication

Long Division and Multiplication

5th Grade

20 Qs

Lesson 7: Divide Decimals by Whole Numbers

Lesson 7: Divide Decimals by Whole Numbers

6th Grade

20 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th Grade

15 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Multiplying Fractions

Multiplying Fractions

5th Grade

15 Qs

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

Major Test 2.3 Review (NBT.7 - 2021)

5th Grade

15 Qs

5.NF.7 (Module 4 Topic G)

5.NF.7 (Module 4 Topic G)

5th Grade

15 Qs

Multi Step Decimal Word Problems

Multi Step Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?

What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?

First add the price of a bag of chips and 2 cases of soda.

Find out the total price for 2 cases of soda as well as the total price of 3 bags of chips. Then add those amounts together.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
Which of the following is NOT a needed math operation to solve this problem?

Multiply 3 and 3.25

Multiply 2 and 2.20

Add 3 and 2.20

Add the total for the chips and the total for the soda

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total? 
Solve the problem, showing your work in your workbook.

$10.45

$14.15

$5.45

$10.90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Luis wants to earn $50 to buy his mom a gift. He earned $12.75 mowing lawns, $9.50 cleaning cars, and $11.80 walking dogs. How much more money does Luis have to reach his goal? What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?

How many yards has he mowed?

When does he walk the dogs?

How much total money has he already earned?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost to park a car in a parking lot is $1.10 per hour. Maleek parked his car for 4 hours on Monday, 4 hours on Tuesday, and 4 hours on Wednesday. How much did he spend on parking in all?

$4.10

$4.40

$13.10

$13.20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A shopkeeper has one large bag of flour that weighs 15 pounds.  She scoops out smaller amounts and puts it in 1.065 pound bags.  If she sells 8 of the smaller bags of flour, how many pounds of flour will she have left?

6.48 pounds

8.52 pounds

9.065 pounds

6.935 pounds

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$14.94

$15.30

$16.20

$18.00

Answer explanation

To find the total amount spent, multiply the price per pound by the pounds of each fruit and add the results: (3.5 * 2.40) + (2.75 * 3.60) = 8.40 + 9.54 = $14.94. Therefore, Linda spent $14.94 in total.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?