Multi Step Decimal Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?
First add the price of a bag of chips and 2 cases of soda.
Find out the total price for 2 cases of soda as well as the total price of 3 bags of chips. Then add those amounts together.
Tags
CCSS.7.NS.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
Which of the following is NOT a needed math operation to solve this problem?
Multiply 3 and 3.25
Multiply 2 and 2.20
Add 3 and 2.20
Add the total for the chips and the total for the soda
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andy went to the store and bought 3 bags of chips for $3.25 each and 2 cases of soda for $2.20 each. How much did he spend in total?
Solve the problem, showing your work in your workbook.
$10.45
$14.15
$5.45
$10.90
Tags
CCSS.7.NS.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luis wants to earn $50 to buy his mom a gift. He earned $12.75 mowing lawns, $9.50 cleaning cars, and $11.80 walking dogs. How much more money does Luis have to reach his goal? What is the "hidden question" or first step you will need to do to solve this problem?
How many yards has he mowed?
When does he walk the dogs?
How much total money has he already earned?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost to park a car in a parking lot is $1.10 per hour. Maleek parked his car for 4 hours on Monday, 4 hours on Tuesday, and 4 hours on Wednesday. How much did he spend on parking in all?
$4.10
$4.40
$13.10
$13.20
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A shopkeeper has one large bag of flour that weighs 15 pounds. She scoops out smaller amounts and puts it in 1.065 pound bags. If she sells 8 of the smaller bags of flour, how many pounds of flour will she have left?
6.48 pounds
8.52 pounds
9.065 pounds
6.935 pounds
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14.94
$15.30
$16.20
$18.00
Answer explanation
To find the total amount spent, multiply the price per pound by the pounds of each fruit and add the results: (3.5 * 2.40) + (2.75 * 3.60) = 8.40 + 9.54 = $14.94. Therefore, Linda spent $14.94 in total.
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Multiply and Divide Fractions

Quiz
•
5th Grade
18 questions
Multiply or Divide

Quiz
•
4th - 6th Grade
18 questions
Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
Unit 6 Mid Unit Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Unit Rates and Ratios 7th Grade

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Decimal Operations and Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade