Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

7th Grade

19 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4

8

14

10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=45

k=60

k=90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of squares to circles?

3:8

5:3

3:5

5:8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to squares?

3:8

5:3

3:5

5:8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?