Multiplying Money Word Problems

Multiplying Money Word Problems

3rd Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

七上二段總複習(值日生爭霸戰)

七上二段總複習(值日生爭霸戰)

7th Grade

10 Qs

Trigonometric 5.1

Trigonometric 5.1

University

10 Qs

REVISÃO 5 ANO PORTUGUÊS E MATEMÁTICA

REVISÃO 5 ANO PORTUGUÊS E MATEMÁTICA

5th Grade

15 Qs

三年级数学 - 单元9 数据处理

三年级数学 - 单元9 数据处理

3rd Grade

11 Qs

PH 1 Bilangan Berpangkat Kelas 9 2021/2022

PH 1 Bilangan Berpangkat Kelas 9 2021/2022

1st - 12th Grade

10 Qs

Tam Sayılar 1

Tam Sayılar 1

7th Grade

10 Qs

remedy dan lewat deadline

remedy dan lewat deadline

2nd - 3rd Grade

15 Qs

groep 6 insecten quiz

groep 6 insecten quiz

1st - 12th Grade

15 Qs

Multiplying Money Word Problems

Multiplying Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 3.OA.D.8, 3.OA.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Selina went shopping and bought Christmas gifts for her family. She bought presents for 8 family members and spent an average of $36 per person. How much did she spend altogether?

$248

$280

$4.50

$288

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Matteo has been saving up money from his part time job for 12 weeks. He has thirty-four $5 bills. How much money has Matteo saved?

$408

$60

$170

$94

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Grace earned $3,264 last month. If she makes $16 per hour, how many hours did she work?

205 hours

52,224 hours

202 hours

204 hours

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I can use skip counting on a number line, arrays, picture, or repeated addition to solve this type of problem

division

addition

subtraction

multiplication

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How much money will Heavin need if she wants to buy 5 Beats by Dre for $50 each?

$75

$55

$250

$300

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cheyenne bought three yards of fabric for her new dress. Each yard cost $1.89. How did she spend?

$5.67

$6.05

$3.78

$56.70

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The price of a book is Rs 48. Find the price of 10 such note book?

48

4800

840

480

Tags

CCSS.3.NBT.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?