Ratios and Proportional Reasoning
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express 4 tickets for $35 as a unit rate.
$8.75 per ticket
$87.50 per ticket
$0.88 per ticket
$0.08 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express $112 for 14 hours as a unit rate.
$11/hr
$112/week
$8/hr
$9/hr
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express $15 for 10 gallons as a unit rate.
$5 per gallon
$1.50 per gallon
$3 for 2 gallons
$1000 per ton
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Angel runs 4 miles per day. What is the relationship between the number of days and how many miles he has run?
cannot be determined
proportional
non-proportional
ratio
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph of a proportional relationship is
a straight line through the point (0, 1).
a straight line through the point (0, 0).
a straight line through the point (1, 1).
a straight line through any two points.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following situations would not be a proportional relationship?
Rosa has $50 and spends $6 every day for lunch for one week.
Jamie reads 22 pages per day for 8 days.
Matthew earns $12 per hour.
Candles costs $10 each.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
River Adventures charges $15 to rent a canoe plus $5 per hour. Use the graph below to determine whether the cost of the canoe is proportional to the number of hours it is rented.
proportional; the graph is a straight line and the rate of change is constant
not proportional; the graph is a straight line, but does not pass through the origin
proportional; the graph is a straight line through the origin
not proportional; the graph is not a straight line
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which pair of ratios forms a proportion?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant rate of change between the quantities in the table?
$1 per hour
$40 per hour
$5 per hour
$10 per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Similar Resources on Wayground
13 questions
Parabola - Vertex Form 1
Quiz
•
10th Grade
10 questions
CLASS-IX MATHS
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
QUIZ #2 Aritmetika Sosial
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Practice exam for Maths Grade 7
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Matrix Quiz Week 2 I - CSC C
Quiz
•
University
10 questions
Operations Research and its Applications
Quiz
•
University
10 questions
Kruse's Pythagorean and Its Converse
Quiz
•
8th Grade
10 questions
2nd Form Consumer Arithmetic
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
