Express 4 tickets for $35 as a unit rate.
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8.75 per ticket
$87.50 per ticket
$0.88 per ticket
$0.08 per ticket
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express $112 for 14 hours as a unit rate.
$11/hr
$112/week
$8/hr
$9/hr
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express $15 for 10 gallons as a unit rate.
$5 per gallon
$1.50 per gallon
$3 for 2 gallons
$1000 per ton
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Angel runs 4 miles per day. What is the relationship between the number of days and how many miles he has run?
cannot be determined
proportional
non-proportional
ratio
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph of a proportional relationship is
a straight line through the point (0, 1).
a straight line through the point (0, 0).
a straight line through the point (1, 1).
a straight line through any two points.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following situations would not be a proportional relationship?
Rosa has $50 and spends $6 every day for lunch for one week.
Jamie reads 22 pages per day for 8 days.
Matthew earns $12 per hour.
Candles costs $10 each.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
River Adventures charges $15 to rent a canoe plus $5 per hour. Use the graph below to determine whether the cost of the canoe is proportional to the number of hours it is rented.
proportional; the graph is a straight line and the rate of change is constant
not proportional; the graph is a straight line, but does not pass through the origin
proportional; the graph is a straight line through the origin
not proportional; the graph is not a straight line
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which pair of ratios forms a proportion?
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant rate of change between the quantities in the table?
$1 per hour
$40 per hour
$5 per hour
$10 per hour
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Summative Test 2 - Math 7

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Proportional Relationships Study Guide

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant Rates of Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
1.5 Graph Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Proportional Graphs Yes or No

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade