Ratios and Proportional Reasoning

Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

12 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

12 Qs

Mid Unit 5 Review Assignment (Quarter 2)

Mid Unit 5 Review Assignment (Quarter 2)

8th Grade

10 Qs

3.1 Constant Rate of Change

3.1 Constant Rate of Change

8th Grade

10 Qs

Topic 2 Assessment Practice

Topic 2 Assessment Practice

7th Grade

12 Qs

Slope & Rate of Change

Slope & Rate of Change

7th Grade

14 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th - 9th Grade

14 Qs

Constant Rates of Change

Constant Rates of Change

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and Proportional Reasoning

Ratios and Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express 4 tickets for $35 as a unit rate.

$8.75 per ticket

$87.50 per ticket

$0.88 per ticket

$0.08 per ticket

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express $112 for 14 hours as a unit rate.

$11/hr

$112/week

$8/hr

  1. $9/hr

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

  1. $5 per gallon

$1.50 per gallon

$3 for 2 gallons

  1. $1000 per ton

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Angel runs 4 miles per day. What is the relationship between the number of days and how many miles he has run?

cannot be determined

proportional

non-proportional

ratio

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The graph of a proportional relationship is

a straight line through the point (0, 1).

a straight line through the point (0, 0).

a straight line through the point (1, 1).

a straight line through any two points.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following situations would not be a proportional relationship?

Rosa has $50 and spends $6 every day for lunch for one week.

Jamie reads 22 pages per day for 8 days.

Matthew earns $12 per hour.

Candles costs $10 each.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

River Adventures charges $15 to rent a canoe plus $5 per hour. Use the graph below to determine whether the cost of the canoe is proportional to the number of hours it is rented.

proportional; the graph is a straight line and the rate of change is constant

not proportional; the graph is a straight line, but does not pass through the origin

proportional; the graph is a straight line through the origin

not proportional; the graph is not a straight line

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which pair of ratios forms a proportion?

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

$1 per hour

$40 per hour

$5 per hour

$10 per hour