Ratios and Proportional Reasoning

Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Q3_QUIZ#2_MEASUREMENT

Q3_QUIZ#2_MEASUREMENT

7th Grade

10 Qs

Maths Averages Quiz

Maths Averages Quiz

12th Grade

10 Qs

Decimal Review Quiz!

Decimal Review Quiz!

5th - 7th Grade

10 Qs

Ulangan Turunan Fungsi Trigonometri

Ulangan Turunan Fungsi Trigonometri

12th Grade

10 Qs

Show What You Know - Fractions Round 2

Show What You Know - Fractions Round 2

7th Grade

12 Qs

surface area and volume of prisms

surface area and volume of prisms

8th - 12th Grade

12 Qs

Hypothesis Testing

Hypothesis Testing

11th Grade

10 Qs

8 Math Mental 6

8 Math Mental 6

7th - 9th Grade

10 Qs

Ratios and Proportional Reasoning

Ratios and Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.2D

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express 4 tickets for $35 as a unit rate.

$8.75 per ticket

$87.50 per ticket

$0.88 per ticket

$0.08 per ticket

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express $112 for 14 hours as a unit rate.

$11/hr

$112/week

$8/hr

  1. $9/hr

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

  1. $5 per gallon

$1.50 per gallon

$3 for 2 gallons

  1. $1000 per ton

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Angel runs 4 miles per day. What is the relationship between the number of days and how many miles he has run?

cannot be determined

proportional

non-proportional

ratio

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The graph of a proportional relationship is

a straight line through the point (0, 1).

a straight line through the point (0, 0).

a straight line through the point (1, 1).

a straight line through any two points.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following situations would not be a proportional relationship?

Rosa has $50 and spends $6 every day for lunch for one week.

Jamie reads 22 pages per day for 8 days.

Matthew earns $12 per hour.

Candles costs $10 each.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

River Adventures charges $15 to rent a canoe plus $5 per hour. Use the graph below to determine whether the cost of the canoe is proportional to the number of hours it is rented.

proportional; the graph is a straight line and the rate of change is constant

not proportional; the graph is a straight line, but does not pass through the origin

proportional; the graph is a straight line through the origin

not proportional; the graph is not a straight line

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which pair of ratios forms a proportion?

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

$1 per hour

$40 per hour

$5 per hour

$10 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D