Multistep Decimal Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jasir had $21.50 to spend at the store. He spent $0.55 on gum, $3.85 on pencils, and $9.84 on a book. How much money did Jasir have left after buying the gum, pencils, and book?
$7.16
$7.26
$8.26
$8.36
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much did her fruit weigh altogether?
0.25 pounds
2.05 pounds
2.5 pounds
25.0 pounds
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Every week Joshua runs 2.1 miles on Monday, 3.1 miles on Wednesday, 4.05 miles on Thursday, and 2.65 miles on Friday. How many total miles will he run in a week?
11.2
11.9
19.1
12.6
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Billy buys 4 chairs for $27.90 each and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of all the chairs and tables together?
$111.60
$187.50
$75.90
$167.40
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Tuesday 57 people rent skates at Stardust Skate Center. It costs $2.59 to rent skates. How much money does the rink make in skate rentals on Tuesday?
$259.00
$1,476.30
$147.63
$2590.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?
$2,130
$21.30
$21.03
None of the above
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?
$13.40
$11.25
$9.10
$2.15
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportions Solving simple word problems--

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Lesson 20 Simple Interest, Sales Tax, Commission, Discounts, Tips

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Tax & Tip

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Counting Back Change

Quiz
•
4th - 8th Grade
12 questions
Addition, Subtraction and Multiplication with Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding money amounts

Quiz
•
3rd - 4th Grade
16 questions
Prices - Unit cost

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Place Value To Millions

Quiz
•
4th Grade