Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write as a unit rate: 12 batteries cost $20
$20 per battery
$1.67 per battery
$240 per battery
$0.60. per battery
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$2.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation do you use to find the unit rate?
Addition
Subtraction
Multiplication
Division
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the complex fraction.
18
1/18
9/72
1/8
Tags
CCSS.5.NF.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a ratio that compares two quantities with different kinds of units
Proportion
Rate
Unit Rate
Complex Fraction
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade