Slope Inter

Slope Inter

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving for Slope Intercept

Solving for Slope Intercept

8th Grade - University

20 Qs

Algebra - Unit 1 Pre Unit Lesson C Online Assignment

Algebra - Unit 1 Pre Unit Lesson C Online Assignment

9th - 12th Grade

15 Qs

Interpreting Slope and Y-Intercept

Interpreting Slope and Y-Intercept

9th Grade - University

15 Qs

Interpret the Slope of a Line

Interpret the Slope of a Line

8th Grade - University

20 Qs

Unit 7 Functions Assessment

Unit 7 Functions Assessment

7th - 9th Grade

15 Qs

Finding & Interpreting Slope, 'A Rate of Change'

Finding & Interpreting Slope, 'A Rate of Change'

8th Grade

20 Qs

Find and Interpret Slope

Find and Interpret Slope

8th Grade - University

20 Qs

Slope and Y Intercept Interpret

Slope and Y Intercept Interpret

9th Grade - University

15 Qs

Slope Inter

Slope Inter

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
HSF.LE.B.5, 8.EE.B.5, HSF.IF.B.4

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope of the graph?

-2

2

1/2

-1/2

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the slope of the line?

3

-3

1/3

-1/3

Tags

CCSS.8.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which letter represents the slope in the slope-intercept form of an equation?

b

x

y

m

Tags

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.F.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation represents the table?

y = - 2x - 4

y = 2x - 2

y = 2x

y = -2x - 2

Tags

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Interpret the slope.

The price drops by $40 for every unit.

The price drops by $2 for every unit.

The price was $40 in the beginning.

The price was $2 in the beginning.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Interpret the slope from the graph.

$0; how much 0 gallons of gas costs

It cost $3.75 per gallon to get gas.

To buy gas, it cost $15 per gallon.

You can receive 4 gallons of gas.

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

Tags

CCSS.8.EE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?