Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Functions Review

Functions Review

8th Grade

15 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aria went to a supermarket to buy soda cans for a party. She noticed that the store sells 12 cans of soda for $4.80. Can you help Aria find out the unit rate of the cost per can of soda?

$0.40

$0.30

$0.50

$0.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Luna went to a local market and found that 6 apples were being sold for $2.50. What is the unit rate of the cost per apple that Luna has to pay?

$0.50

$0.25

$1.00

$0.4167

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Avery, Elijah, and William run a small bakery. They found that they use 8 cups of flour to bake 24 cookies for their customers. What is the unit rate of flour used per cookie in their bakery?

0.33 cups of flour per cookie

0.75 cups of flour per cookie.

0.25 cups of flour per cookie.

0.5 cups of flour per cookie.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Benjamin decided to participate in a charity bike ride. He managed to cover a distance of 45 kilometers in 3 hours. What is Benjamin's speed in kilometers per hour?

15 kilometers per hour

30 kilometers per hour

20 kilometers per hour

10 kilometers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When a rate is expressed as a unit of one...

unit rate

scale factor

proportion

decimal

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?