Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Aria went to a supermarket to buy soda cans for a party. She noticed that the store sells 12 cans of soda for $4.80. Can you help Aria find out the unit rate of the cost per can of soda?
$0.40
$0.30
$0.50
$0.60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luna went to a local market and found that 6 apples were being sold for $2.50. What is the unit rate of the cost per apple that Luna has to pay?
$0.50
$0.25
$1.00
$0.4167
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Avery, Elijah, and William run a small bakery. They found that they use 8 cups of flour to bake 24 cookies for their customers. What is the unit rate of flour used per cookie in their bakery?
0.33 cups of flour per cookie
0.75 cups of flour per cookie.
0.25 cups of flour per cookie.
0.5 cups of flour per cookie.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Benjamin decided to participate in a charity bike ride. He managed to cover a distance of 45 kilometers in 3 hours. What is Benjamin's speed in kilometers per hour?
15 kilometers per hour
30 kilometers per hour
20 kilometers per hour
10 kilometers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When a rate is expressed as a unit of one...
unit rate
scale factor
proportion
decimal
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
18 questions
unit rates and proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships and Slope

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade