Aria went to a supermarket to buy soda cans for a party. She noticed that the store sells 12 cans of soda for $4.80. Can you help Aria find out the unit rate of the cost per can of soda?
Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.40
$0.30
$0.50
$0.60
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luna went to a local market and found that 6 apples were being sold for $2.50. What is the unit rate of the cost per apple that Luna has to pay?
$0.50
$0.25
$1.00
$0.4167
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Avery, Elijah, and William run a small bakery. They found that they use 8 cups of flour to bake 24 cookies for their customers. What is the unit rate of flour used per cookie in their bakery?
0.33 cups of flour per cookie
0.75 cups of flour per cookie.
0.25 cups of flour per cookie.
0.5 cups of flour per cookie.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Benjamin decided to participate in a charity bike ride. He managed to cover a distance of 45 kilometers in 3 hours. What is Benjamin's speed in kilometers per hour?
15 kilometers per hour
30 kilometers per hour
20 kilometers per hour
10 kilometers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When a rate is expressed as a unit of one...
unit rate
scale factor
proportion
decimal
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
7th 2-2 Unit Rates with Ratios and Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade