Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

10.31 - Ratio and Rates Review

10.31 - Ratio and Rates Review

5th - 7th Grade

15 Qs

11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Calculate and Using Unit Rate

Calculate and Using Unit Rate

7th Grade - University

19 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Calculate and Using Unit Rate

Calculate and Using Unit Rate

6th Grade - Professional Development

14 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

12/9 Proportional Unit Rates Test Practice

12/9 Proportional Unit Rates Test Practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

31 mpg

17 mpg

51 mpg

15 mpg

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Which operation do you use to solve for unit rate?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.

$300 per week

$200 per week

$1200 per week

$602 per week

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.!

27.5 mpg

2.75 mpg

275 mpg

228 mpg

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?