Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - $11.49 for 3 packages
$3.85 per package
$3.83 per package
$3.88 per package
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - $112 in 8 hours
$12 per h
$14 per h
$13 per h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - 49 points in 7 games
6 points per game
8 points per game
7 points per game
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons
20 miles per gallon
25 miles per gallon
22 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - 549 vehicles on 9 acres
61 vehicles per acre
60 vehicles per acre
62 vehicles per acre
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - 88 students for 4 classes
20 students per class
21 students per class
22 students per class
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate - $920 for 40 hours
$20 per h
$22 per h
$23 per h
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Slope and proportional relationships

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit rate

Quiz
•
8th - 11th Grade
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Slope/Unit Rate QUIZ

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade