Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope - Proportional Relationships

Slope - Proportional Relationships

8th Grade

13 Qs

Find the Unit Rate

Find the Unit Rate

6th - 9th Grade

10 Qs

Rate of Change & Slope

Rate of Change & Slope

8th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios/Graphs

Ratios/Graphs

7th Grade

15 Qs

Unit rate

Unit rate

8th - 11th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Slope/Unit Rate QUIZ

Slope/Unit Rate QUIZ

8th Grade

15 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - $11.49 for 3 packages

$3.85 per package

$3.83 per package

$3.88 per package

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - $112 in 8 hours

$12 per h

$14 per h

$13 per h

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - 49 points in 7 games

6 points per game

8 points per game

7 points per game

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons

20 miles per gallon

25 miles per gallon

22 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - 549 vehicles on 9 acres

61 vehicles per acre

60 vehicles per acre

62 vehicles per acre

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - 88 students for 4 classes

20 students per class

21 students per class

22 students per class

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate - $920 for 40 hours

$20 per h

$22 per h

$23 per h

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?