Adding Money

Adding Money

4th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MONEY

MONEY

4th Grade

12 Qs

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

Counting change

Counting change

7th - 9th Grade

20 Qs

2nd Grade Money Review

2nd Grade Money Review

KG - 5th Grade

14 Qs

Setting Up Systems

Setting Up Systems

9th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals -

Adding and Subtracting Decimals -

4th Grade

18 Qs

Counting Money to $5.00

Counting Money to $5.00

2nd Grade - University

19 Qs

Money Math

Money Math

3rd - 12th Grade

20 Qs

Adding Money

Adding Money

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the total cost of $12.50, $10.50 and $4.00?

$6.50

$23.90

$27.00

$23.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I bought three books at the Book Fair. They cost $12, $8 and $10. How much did I pay for the three books altogether?

$20

$32

$30

$100

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I bought four pencils for 65c each. How much did it cost for the four pencils in total?

$2.60

$3.00

$2.50

$1.60

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs Healy bought 2 pencils for $1.20 each, a postit note pack for $4.50 and some sharpies for $4.25. How much did she spend?

$10.15

$12.35

$11.15

$6.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the total cost of three burgers that cost $8.50 each?

$25.50

$20.50

$12.50

$24.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much is this?

45 cents

30 cents

25 cents

35 cents

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the value of these coins?

50¢

36¢

27¢

48¢

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?