Dollars and Coins Adding

Dollars and Coins Adding

2nd Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money Word Problems

Money Word Problems

2nd Grade

18 Qs

Money & Decimals

Money & Decimals

3rd - 4th Grade

15 Qs

Counting Coins Word Problems

Counting Coins Word Problems

2nd - 3rd Grade

12 Qs

Counting Money

Counting Money

3rd Grade

20 Qs

Identifying and Counting Coins

Identifying and Counting Coins

2nd Grade

20 Qs

Counting Coins

Counting Coins

1st - 3rd Grade

10 Qs

Money, Money, and Money

Money, Money, and Money

2nd - 3rd Grade

15 Qs

Money Problems?

Money Problems?

2nd Grade

12 Qs

Dollars and Coins Adding

Dollars and Coins Adding

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How much is 10 dollars and 4 pennies worth?

10 dollars and 4 cents

11 dollars and 4 cents

12 dollars and 4 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have 3 dollars and 5 nickels, how much do you have in total?

3 dollars and 50 cents

3 dollars and 25 cents

3 dollars and 5 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Add 6 dollars and 8 dimes together. How much is that?

6 dollars and 80 cents

6 dollars and 40 cents

6 dollars and 8 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much is the total of the dollars shown in the photo?

6 dollars

3 dollars

16 dollars

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Hatton bought 1 microscope and 2 thermometers. The microscope cost $30.50, and the thermometers cost $17.77 each. What was the total cost in dollars and cents of the items Mrs. Hatton bought?

35.54

48,37

66.24

66.04

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Parsley LOVES to read! She bought 3 books at the book fair. The first book cost $3.45. The second was on sale for only $1.45. The last book she purchased was the most expensive and cost $11.56. They did charge her sales tax that totaled $1.89. How much did she spend in all?

19.35

18.53

8.36

18.35

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Crabb went to the store and needed some ingredients for dinner. She forgot her wallet though and only had a five dollar bill, 1 quarter, 2 dimes, 1 nickel and 3 pennies. She needed to get some pasta for spaghetti and tomato sauce for her famous homemade spaghetti that was going to cost $5.34. How much money did she have left over?

$0.19

$1.90

$0.90

$0.39

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics