Equivalent Rates and Ratios

Equivalent Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Topic 1 Review Envisions ENR

Topic 1 Review Envisions ENR

6th Grade

14 Qs

Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Ratio and Fractions

Ratio and Fractions

6th Grade

10 Qs

Ratio Graphs

Ratio Graphs

6th Grade

10 Qs

Integrated Math

Integrated Math

9th - 11th Grade

20 Qs

Reading Math Addition Problems

Reading Math Addition Problems

2nd Grade - University

17 Qs

Divide decimals by a whole number

Divide decimals by a whole number

5th - 6th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction to 20 Word Problems

Addition and Subtraction to 20 Word Problems

2nd Grade - University

20 Qs

Equivalent Rates and Ratios

Equivalent Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for the following:
3 cans of baked beans cost $2.40

can of baked beans cost $.80

cans of baked beans cost $1.60

cans of baked beans cost $4.80

can of baked beans cost $1.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate for the following:
Garrett needs .5 hours to install 4 new tires.
.5:4
1:5
1:8
8:1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is equivalent to the ratio 3 to 7?

14/6

7/3

21:56

24:56

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mari works 25 hours and makes $200.  How many hours will she work to make $120?

12

15

18

8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much does Paula make in 1 hour?

$80

$8

$4

$.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How long does Paula have to work to make $1?

4 hours

1/4 of an hour

1/2 an hour

4 minutes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?