Rate Unit Rates

Rate Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - Professional Development

15 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Rate Unit Rates

Rate Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz. 
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios

Apple Jacks

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Crayola crayons $6.97 for 120
or
Rose Art crayons $1.53 for 24
Find the unit price of each and choose the better deal.

Crayola

Rose Art

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Niko took a fitness test and was able to complete 78 sit-ups in 2 minutes. What is his unit rate of sit-ups per minute?

39 sit-ups per minute

156 sit-ups per minute

25 sit-ups per minute

34 sit-ups per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jackie took a fitness test and completed 40 jumping jacks in 1 minute. Her unit rate in jumping jacks per minute is...

40 jumping jacks/minute

39 jumping jacks/minute

20 jumping jacks/minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?