Money Word Problem

Money Word Problem

3rd Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money!

Money!

3rd Grade

20 Qs

Money

Money

2nd - 3rd Grade

15 Qs

Counting and Identifying Coins

Counting and Identifying Coins

1st - 3rd Grade

20 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

3rd Grade - University

14 Qs

counting money

counting money

7th - 12th Grade

15 Qs

Money Math Station

Money Math Station

7th Grade

20 Qs

Measurement

Measurement

4th Grade

20 Qs

2nd Grade Money Review

2nd Grade Money Review

KG - 5th Grade

14 Qs

Money Word Problem

Money Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 6.NS.B.3, 3.OA.D.8

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jack has 1 quarter, 4 nickels, and 3 pennies. How much money does he have?

50 cents

68 cents

48 cents

63 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

George went to the store and bought a book for 52 cents, some crayons for 15 cents and a pencil for a dime. How much money did he spend?

75 cents

67 cents

77 cents

87 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua went to the bakery. He bought a cookie for 26 cents, a cake pop for 3 dimes, and a cupcake for 30 cents. How much did he spend at the store?

86 cents

56 cents

60 cents

90 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marco has 1 quarter, 5 dimes and 6 pennies. How much money does he have?

85 cents

65 cents

81 cents

56 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kylo Ren went to the Farmer’s market to get 1 pound of broccoli, 9 ears of corn, and 3 pound of beats. How much money did he spend?  

$5.04

$8.32

$4.78

$5.86

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Briajana is buying  1 pound of grapes, 2 pound of apples and 4 lemons. How much did she pay for her things?

$6.99

$5.28

$3.21

$2.35

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?