Proportion

Proportion

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates and Proportions Review

Ratios, Rates and Proportions Review

10th Grade

10 Qs

7.4A Proportions

7.4A Proportions

7th - 9th Grade

11 Qs

Ratios, Rates, Proportions, Slope

Ratios, Rates, Proportions, Slope

7th Grade

10 Qs

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Rates and Proportions

Rates and Proportions

7th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

6th - 7th Grade

16 Qs

 Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

17 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportion

Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 12

x = 60

x = 10

x = 15

Tags

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of dogs to cats at a pet store is 2 to 3. Which of these shows the possible numbers of dogs and cats in the pet store?

12 dogs, 13 cats

14 dogs, 21 cats

5 dogs, 10 cats

20 dogs, 23 cats

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

120

14

40

14.4

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.

7/5

5/7

3/5

5/3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

88 students in 4 classes
How many students per class?

22 students per class

22 classes per student

25 students per class

25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6/1

1/6

18/3

6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you buy 20 apples for $10.00, how much is one apple?

$2.00

$10.00

$0.10

$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?