Practical Problems for Proportions

Practical Problems for Proportions

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Set Up Proportions Given a Word Problem

Set Up Proportions Given a Word Problem

8th - 9th Grade

16 Qs

Simple Proportions Word Problems

Simple Proportions Word Problems

8th Grade - University

14 Qs

Solve Proportions from Word Problems

Solve Proportions from Word Problems

9th Grade - University

19 Qs

Proportions Word Problem

Proportions Word Problem

8th Grade - University

10 Qs

Solving Multistep Proportions Word Problems

Solving Multistep Proportions Word Problems

8th Grade - University

19 Qs

Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

7th Grade - University

19 Qs

Part to Whole Proportions Word Problems

Part to Whole Proportions Word Problems

8th - 9th Grade

16 Qs

Proportions Word Problem

Proportions Word Problem

8th - 9th Grade

16 Qs

Practical Problems for Proportions

Practical Problems for Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3? Select the proportion that represents the situation correctly.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The currency in Egypt is the Pound. The exchange rate is approximately $1 for every 6 Pounds. At this rate, how many dollars would you get if you exchanged 132 Pounds?

Solve the Proportion.

$792

$22

$48

$112

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mike was planning a trip to the country Jordan. Before going, he did some research and learned that the exchange rate is 3 Dinars for every $4. How many Dinars would he get if he exchanged $300?


Solve the proportion.

$225

$400

$0.40

$175

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can buy four bunches of purple grapes for $10, then how many can you buy with $25? Select the proportion that correctly represents the situation.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can buy four bunches of purple grapes for $10, then how many can you buy with $25?


Solve the proportion.

1.6 bunches

10 bunches

62.5 bunches

12 bunches

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan was planning a trip to Switzerland. He learned that the exchange rate is $3 to 4 Francs. How many Francs would he get if he exchanged $240? Choose the proportion that correctly represents the situation.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan was planning a trip to Switzerland. He learned that the exchange rate is $3 to 4 Francs. How many Francs would he get if he exchanged $240?


Solve the proportion.

320 Francs

180 Francs

0.5 Francs

280 Francs

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?