Proportions and Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is it called when you set two ratios equal to each other?
Proportion
Fraction
Ratio
Congruent
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
8
15
40
29
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Do the ratios form a proportion?
Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
3:5
1:3
3:11
3:10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
7.1 & 7.2 Proportions and Similar Polygons

Quiz
•
9th - 10th Grade
14 questions
Proportional Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Ratios, Rates and Proportions Review

Quiz
•
10th Grade
13 questions
Ratio and Proportions Simple

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
7.3 Proportional Reasoning - Practical Applications

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Do Ratios Form a Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade