Proportions and Ratio

Proportions and Ratio

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

9th - 11th Grade

16 Qs

Proportions/Similar Figure Review

Proportions/Similar Figure Review

7th - 8th Grade

15 Qs

SF C1 Ch7 Proportions

SF C1 Ch7 Proportions

6th - 7th Grade

12 Qs

Chapter 1 Review

Chapter 1 Review

7th Grade

15 Qs

Proportion Review (Basics)

Proportion Review (Basics)

7th Grade

15 Qs

Direct Proportions

Direct Proportions

8th Grade

10 Qs

Proportional Word Problems

Proportional Word Problems

7th - 9th Grade

14 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportions and Ratio

Proportions and Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz

Doritos

Cheetos

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

To multiply two fractions 

A number over another number

Two decimals that can be multiplied

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is it called when you set two ratios equal to each other?

Proportion

Fraction

Ratio

Congruent

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

8

15

40

29

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Do the ratios form a proportion?

Yes, they form a proportion.

No, they do not form a proportion.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5

1:3

3:11

3:10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?