Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9.75 oz
Proportions and Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos
Cheetos
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is it called when you set two ratios equal to each other?
Proportion
Fraction
Ratio
Congruent
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
8
15
40
29
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Do the ratios form a proportion?
Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
3:5
1:3
3:11
3:10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportions/Similar Figure Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Ratios and Proportions: A 7th Grade Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Proportions

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios Unit Rates Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade