Ratios, Rates, Tables and Graphs
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A table that represents equivalent ratios and proportions
ratio table
scale factor
quantities
unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
Rashida bought 3 tickets to a concert for $75.
How much will 5 tickets cost for the concert Rashida is attending?
$75
$100
$125
$150
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing value in the table?
Tags
CCSS.4.MD.A.1
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Ally ate 24 grapes in 6 days. Which rates below are equivalent to Ally’s rate?
12 grapes to 3 days
6 grapes to 3 days
4 grapes to 1 day
12 grapes to 4 days
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select the three ways to write the ratio of red dots to blue dots
5 to 6
6 to 5
5/6
5:6
red to blue
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Find derivative and gradient of a tangent
Quiz
•
12th Grade
10 questions
QUIZ 1 - MAT1043
Quiz
•
University
10 questions
BOOKS OF PRIME ENTRY_ JOURNAL
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Math Test 7th
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Sports Math
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rational Exponents and Complex Numbers
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Unit 8 Test Corrections
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Chapter 3 Test Review (Big Ideas)
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
