Budgeting Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Samantha has a monthly income of $500. She spends 30% of her income on groceries, 20% on transportation, and 10% on entertainment. How much money does she spend on these three categories in total?
$250 for groceries, $100 for transportation, and $50 for entertainment. In total, she spends $400 on these three categories.
$100 for groceries, $200 for transportation, and $150 for entertainment. In total, she spends $450 on these three categories.
$150 for groceries, $100 for transportation, and $50 for entertainment. In total, she spends $300 on these three categories.
$200 for groceries, $150 for transportation, and $100 for entertainment. In total, she spends $450 on these three categories.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If John earns $800 per month and wants to save 25% of his income, how much money will he save each month?
$300
$200
$400
$100
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A family's monthly income is $3000. They spend 40% on rent, 20% on groceries, and 10% on utilities. How much money is left after paying for these expenses?
$2500
$1500
$2000
$900
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a student earns $15 per hour and works 20 hours per week, how much money does the student earn in a month?
$300
$500
$1000
$1200
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Vonn’s monthly budget is shown in the chart. She receives two paychecks per month. Ms. Vonn’s budget is balanced every month. How much is Ms. Vonn’s monthly car payment?
$2,400
$300
$500
$2,100
Tags
TEKS.MATH.5.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What can he do so that his budget is balanced?
Increase his savings this month by $10
Increase his allowance by $5
Decrease his piano lessons by $5
Decrease his entertainment costs by $10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Business Math Chapter 3 Review

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Dollars and Sense Quiz

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Review: U4L1-U4L5 Budgeting

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Gross pay, net pay, and budgets quiz

Quiz
•
7th - 10th Grade
19 questions
Module 17 Review

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Personal Financial Literacy

Quiz
•
5th Grade
12 questions
4/5 Budget Quizizz

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Personal Budget (7.13B)

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade