Linear Equation Standard Form

Linear Equation Standard Form

9th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equations Graphs and Equations

Linear Equations Graphs and Equations

8th Grade - University

15 Qs

Honors Bell Ringer 1/26

Honors Bell Ringer 1/26

9th Grade

10 Qs

Solving Systems by Elimination

Solving Systems by Elimination

8th - 9th Grade

15 Qs

eMath Unit 4 Lesson 5A

eMath Unit 4 Lesson 5A

9th Grade

10 Qs

Graphing Linear Rates

Graphing Linear Rates

8th Grade - University

15 Qs

Linear Systems Elimination Strategy

Linear Systems Elimination Strategy

8th Grade - University

17 Qs

Elimination Using Addition and Subtraction

Elimination Using Addition and Subtraction

9th Grade - University

10 Qs

Write y=mx+b from graph

Write y=mx+b from graph

7th - 10th Grade

18 Qs

Linear Equation Standard Form

Linear Equation Standard Form

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sam ordered 4 tacos and 5 enchiladas for lunch at the restaurant. His bill came to $10.80. Which equation matches the given situation?

4x + 3y = 8.10

4x + 5y = 10.80

4x - 5y = 10.80

4x + 10.80y = 5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hats are $10 each and gloves are $5 each. A customer spends a total of $30.


If "x" is the hats and "y" is the gloves, which equation models this?

10x + 5y = 30

5x + 10y = 30

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. A customer spends $28.


If "x" is the oranges and "y" is the bananas, which equation models this?

2x + 4y = 28

4x + 2y = 28

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.

If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?

6x + 2y = 28

2x + 6y = 28

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Yandel is selling concert tickets for his friend's show. Regular tickets cost $35 and VIP tickets cost $50. Yandel's manager told him he needs to sell $1,000 worth of tickets. Which of the following equations could be used to represent the number of regular tickets, x, and VIP tickets, y, Yandel needs to sell to meet the goal?

35x - 50y = 1000

50x - 35y = 1000

50x + 35y = 1000

35x + 50y = 1000

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amy wants to buy soda AND pizza for her Halloween party. She has $45 to spend. One case of soda costs $4, and one pizza costs $8. Write an equation that could be used to find a valid combination for as many cases of soda, x, and pizzas, y, as she can afford.

8x + 4y = 45

4x - 8y = 45

12xy = 45

4x + 8y = 45

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write 2x + 3y = 12 in slope intercept form

3y = -2x + 12

y = -2/3x + 2

y = -2/3x + 4

y = 2/3x + 2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?