Money Word Problems

Money Word Problems

3rd Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Percents

Math Percents

Huck Finn 15-18

Huck Finn 15-18

Ratio with Tape Diagrams

Ratio with Tape Diagrams

Functions, Domain and Range Word Problems

Functions, Domain and Range Word Problems

Exponential to Radical Form Variables

Exponential to Radical Form Variables

6th Grade Percents

6th Grade Percents

Domain and Range Word Problems

Domain and Range Word Problems

Determine If Relation Is A Function

Determine If Relation Is A Function

Money Word Problems

Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason got fast food for lunch. Jason spent $4.84 on a sandwich and $4.04 on a hotdog. What was the total of the lunch bill?

$8.88

$9.88

$4.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tim joined his school's band. He bought a viola for $109.48, and a song book which was $6. How much did Tim spend at the music store?

$115.48

$112.34

$44

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fred bought some toys. He bought a skateboard for $7.78, and spent $11.05 on a football. In total, how much did Fred spend on toys?

18.83

$44

$18.83

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sally spent $5.40 on a dog toy, and a cage cost her $11.16. What was the total cost of Sally's purchases?

$16.56

$12.78

$22.32

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At a book fair, you buy a pencil for $0.55 and a bookmark for $0.35. You pay with a $1 dollar bill. How much change will you receive?

$0.20

$0.22

$0.10

$0.05

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If you paid for the items above with a 20 dollar bill, how much change would you receive?

$4.12

$4.16

$6.12

$4.01

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mike loves eating fruits. Mike paid $7.16 for cherries and $5.48 for apples with a $20 bill. How much change did Mike receive?

$12.64

$7.36

$8.40

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?