Solving Equations with Variables on Both Sides Practice

Solving Equations with Variables on Both Sides Practice

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2nd Semester Quiz

2nd Semester Quiz

9th Grade

20 Qs

Solving Multi-Step Equations

Solving Multi-Step Equations

9th Grade

10 Qs

Solving Equations

Solving Equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving Two-step Linear Equations

Solving Two-step Linear Equations

7th - 12th Grade

12 Qs

Two-Step Equations Practice

Two-Step Equations Practice

7th - 9th Grade

17 Qs

Algebra Complex Equations Variables on Both Sides

Algebra Complex Equations Variables on Both Sides

8th Grade - University

15 Qs

Solving Equations Variable on Both Sides

Solving Equations Variable on Both Sides

8th Grade - University

15 Qs

Equations with Variables on Both Sides

Equations with Variables on Both Sides

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving Equations with Variables on Both Sides Practice

Solving Equations with Variables on Both Sides Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
8.EE.C.8C, 6.EE.A.2B, 8.EE.C.7B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve: -18 - 6x = 6(1 + 3x)

x = -1

x = 1

No Solution

All Real Numbers

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve: 2(4x - 3) - 8 = 4 + 2x

x = 5/3

x = 3

x = 1

x = 2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same. (Just type the number)

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?

15x + 2.5 = 10x + 3

15 - 2.5x = 10 - 3x

15 + 2.5x = 10 + 3x

15 - 10 = 2.5x + 3x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

150x + 24 = 180 + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

180 - 150 = 24 x + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step you should take to solve this problem?


1 + 4n - 6n = 1 - 8n

subtract 8n to both sides

multiply 6n to both sides

combine the like terms 4n + -6n

add 1 to both sides

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A letter that represents a number is called a _____.

variable

coefficient

constant

term

Tags

CCSS.6.EE.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics