WRITE AN EQUATION TO REPRESENT THE SITUATION
Peter and his friends are going to play putt-putt. At one location, they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game.
Solving an Equation with Variables on Both Sides
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION TO REPRESENT THE SITUATION
Peter and his friends are going to play putt-putt. At one location, they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game.
2 + 7.50x = 8 + 6x
2 - 7.50x = 8 - 6x
2x + 7.50 = 8x + 6
2x - 7.50x = 8 x- 6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Peter and his friends are going to play putt-putt. At one location, they can pay $2.00 for rentals plus $7.50 per game. At another location, it would cost $8.00 for rentals plus $6.00 per game. How many games would they have to play in order for either location to cost the same amount?
2 games
3 games
4 games
5 games
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Shelby has $155 in savings, and her boyfriend George has $230. Shelby is saving $10 each week, and George is spending $15 each week.
155x - 10 = 230x + 15
155x + 10 = 230x – 15
155 - 10x = 230 + 15x
155 + 10x = 230 – 15x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Shelby has $155 in savings, and her boyfriend George has $230. Shelby is saving $10 each week, and George is spending $15 each week. After how many weeks will their savings accounts have the same amount of money in them?
8 weeks
7 weeks
4 weeks
3 weeks
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION TO REPRESENT THE SITUATION
Kimberly takes the bus to work. The bus ride to work costs her $2.50 each time. She could buy a bus pass for a one-time fee of $15.00 and would then only pay $1.00 each time to ride the bus.
2.50 + x = 15x
2.50x = 15x + 1
2.50x = 15 + x
2.50x = 15x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve: 2(4x - 3) - 8 = 4 + 2x
5/3
3
1
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.
3 hours
4 hours
1 hour
2 hours
12 questions
Represetning Non Proportional Linear Relationships
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Algebra Solving Equations Word Problems
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations
Quiz
•
7th - 10th Grade
12 questions
Writing Equations and Inequalities (Variables on both sides)
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Solving and Writing One Equation and Inequality
Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Write, Model, Solve Equations with variables on both sides
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Slope-Intercept Equations: Solve & Create from Scenarios
Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
FUNÇÃO
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade