Comparing Decimal Word Problems

Comparing Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MCAS Review 2

MCAS Review 2

7th Grade

15 Qs

Multiplying Fractions

Multiplying Fractions

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

Data Distributions

Data Distributions

6th - 8th Grade

20 Qs

Multi-step equations

Multi-step equations

6th - 8th Grade

15 Qs

Day 4 Probability

Day 4 Probability

7th Grade

13 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

One Step Equations

One Step Equations

6th Grade

20 Qs

Comparing Decimal Word Problems

Comparing Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A book has 0.85 inches thickness and another book has 0.9 inches thickness. Which book is thicker?

Both books have the same thickness.

The second book is thicker.

The first book is thicker.

The thickness of the books cannot be determined.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A student scored 85.5% on a test and another student scored 85.75% on the same test. Who scored higher?

85.5%

85.76%

85.75%

85.74%

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A jar contains 0.7 liters of water and another jar contains 0.75 liters of water. Which jar has more water?

The jars have different amounts of water but it cannot be determined which one has more.

The first jar has more water.

The second jar has more water.

Both jars have the same amount of water.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box weighs 2.3 pounds and another box weighs 2.35 pounds. Which box is heavier?

Both boxes weigh the same.

The weight of the boxes cannot be determined.

The first box is heavier.

The second box is heavier.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the greenhouse, they have a watering can on sale for $13.79. The watering can is normally priced at $15. How much would someone save if they buy it on sale?

$1.21

$28.79

$13.64

$13.94

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Five grandchildren wanted to buy a new plant for their grandmother. If the plant costs $26.50 and they split the cost equally, how much will each grandchild need to pay?

$132.50

$31.50

$21.50

$5.30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Diane goes to the store and buys 2 large bags of pretzels that are $2.85 each, a drink that is $1.86, and a pack of gum that is 60 cents. If she pays with a $10 bill, how much change should she receive?

$8.16

$67.56

$1.84

$57.56

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?