A plumber charges $50 for a house call plus $12 per hour for labor. The linear function P(x) represents the cost of the plumber for x hours.
P(x) = 50 + 12x
Find P(4)
Interpreting Linear Functions Review
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A plumber charges $50 for a house call plus $12 per hour for labor. The linear function P(x) represents the cost of the plumber for x hours.
P(x) = 50 + 12x
Find P(4)
$86
$98
$110
$74
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A company offers a printing service with a setup fee and a cost per page. The total printing cost \( P \) in dollars can be described by the equation \( P = 20 + 0.05x \), where \( x \) is the number of pages printed. What does the slope of this equation represent?
The setup fee for printing
The cost per page printed
The total cost of printing
The number of pages printed
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Given equation
y = 30x + 50
Which part is the
RATE?
y
30
x
50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe has a lemonade stand. He charges for the cup and he charges for each ounce of lemonade poured into the cup. The expression 1+0.5x represents the total cost of a cup of lemonade. What does the VARIABLE represent?
the cost of each ounce of lemonade
the total cost for a cup of lemonade
the number of ounces of lemonade poured
the cost of the cup
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of airing a commercial on television is modeled by the function C(n)=110n+900, where n is the number of times the commercial is aired. Based on this model, which statement is true?
The commercial costs $0 to produce and $110 per airing up to $900.
The commercial costs $110 to produce and $900 each time it is aired.
The commercial costs $900 to produce and $110 each time it is aired.
The commercial costs $1010 to produce and can air an unlimited number of times.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Shelly earns 15 dollars a week. If she currently has $55, how much money will she have total after w weeks? (write an expression)
15 + w
70w
w + 15 + 55
55 + 15w
15 questions
Inequality Word Problems Introduction
Quiz
•
9th Grade - University
12 questions
5/11 Structure in Expressions
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Graphing Linear Equations: Finding Intersections in Real Life
Quiz
•
8th Grade - University
12 questions
Interpreting Linear Functions Word Problems
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Linear Equation Word Problems
Quiz
•
9th Grade - University
17 questions
RECOVERY (1/10 Parts of an Expression CFU)
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Evaluate Linear Function Word Problems
Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Linear Equation Word Problems
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade