Interpreting Linear Functions Word Problems

Interpreting Linear Functions Word Problems

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

transformasi geometri

transformasi geometri

9th Grade

21 Qs

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

12th Grade

20 Qs

Raíces 3

Raíces 3

10th Grade

15 Qs

Milestone Packet 1

Milestone Packet 1

9th Grade

20 Qs

Kedudukan Lingkaran & Persamaan Garis singgung Lingkaran

Kedudukan Lingkaran & Persamaan Garis singgung Lingkaran

11th Grade

20 Qs

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

Q2 MATH 8 - IF THEN STATEMENT

8th - 9th Grade

20 Qs

Area and Circumference of circles

Area and Circumference of circles

9th - 12th Grade

16 Qs

Conversion Metric to Metric

Conversion Metric to Metric

7th Grade - University

20 Qs

Interpreting Linear Functions Word Problems

Interpreting Linear Functions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.EE.C.9, 8.F.B.4, HSF.LE.B.5

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jerry has $20 and makes $7 per hour. Which equation represents the total amount of money Jerry has after working x hours?

y = 7x + 20

y = 7 + 20x

y = 20 + 7

Tags

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lee charges $3 for a basket and $2.50 for each pound of fruit picked at the orchard. Write an equation in y = mx + b form for the total cost of x pounds of fruit from the orchard.

y = 3x + 2.5

y = 2.50x + 3

y = 2.50x 

y = 3x + 2.50

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You plan to go snowboarding. The resort charges $15 an hour in addition to $25 to rent a board. Write an equation that represents the cost to go snowboarding for the day.

y=15x-25

15x+25y=100

25x+y=15

y=15x+25

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the graph linear, exponential or neither?

Linear

Exponential

Neither

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

A.2(C)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.  Which equation represents the amount a holiday meal costs, including delivery, for x people?

y = 30 + 12.5x 

y = 12.5 + 30

y = 12.5 + 30x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which equation represents the total charges for x hours?

y = 8.5 + 25.5

y = 25.5 + 8.5x

y = 8.5 + 25.5x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?