Comparing Ratios

Comparing Ratios

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Complex Fractions

Ratios, Rates, Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

customary units

customary units

6th Grade

10 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

17 Qs

Proportions Rates Ratios

Proportions Rates Ratios

6th Grade - University

12 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Comparing Ratios

Comparing Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=3.3333333

k=60

k=90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number c of cats.

c=15

c=18

c=21

c=16

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 92 miles driven using 4 gallons of gas?

21 miles per gallon

22 miles per gallon

23 miles per gallon

96 miles per gallon

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

5 to 7

7 to 5

5 to 12

7 to 12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.

Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the two ratios equivalent?  
3 : 10 and 9 : 20 

Yes

No

I have no idea 

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?