Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

6th - 7th Grade

15 Qs

Multiply and Divide Fractions Word Problems

Multiply and Divide Fractions Word Problems

5th Grade

17 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

5th Grade

15 Qs

Unit 5 - Word Problems 2020-21

Unit 5 - Word Problems 2020-21

6th Grade

15 Qs

NBT.7 Review

NBT.7 Review

5th Grade

15 Qs

IM Grade 6, Unit 4, Lessons 1-3 Practice Probs (only unit 4 Qs)

IM Grade 6, Unit 4, Lessons 1-3 Practice Probs (only unit 4 Qs)

6th Grade

23 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

5th - 7th Grade

24 Qs

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

To solve the problem, Ms. Parker must move the decimal point in the ​ (a)   to the ​ (b)   to get a whole number. This is the same as multiplying by ​ (c)   , so she should also move the decimal point in the ​ (d)   . The correct quotient is ​ (e)   .

divisor

number

right

100

10

1000

dividend

13

1.3

0.0013

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17

$5.12

$5.14

$5.16

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Mr. Garcia bought six chairs for his family room. The total for the chairs was $684.54 including tax. How much did each chair cost?

$114.09

$136.90

$125.07

$164.59

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

On Saturday, 12 friends go ice skating. Altogether, they pay $83.40 for admission. They share the cost equally. How much does each person pay?

$69.50

$6.95

$65.90

$9.65

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Bill paid $32.50 for 4 fishing rods.

How much did Bill pay per fishing rod?

What operation should be performed?

Subtract

Multiply

Divide

Add

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Haley and her 4 friends decide to go out to dinner at Applebee's. The bill for their table came to $65.30. If they want to split the bill evenly between them, how much will each person pay?

$18.10

$16.33

$20.13

$13.06

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?