Multiplying Decimals Word Problems Practice

Multiplying Decimals Word Problems Practice

5th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade - University

13 Qs

Percentage Word Problems

Percentage Word Problems

6th - 8th Grade

13 Qs

Decimal Money Word Problems

Decimal Money Word Problems

5th Grade - University

12 Qs

Writing One Step Equations

Writing One Step Equations

5th - 6th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

6th - 7th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Taxes, Tips, Discounts, and Markdowns

Taxes, Tips, Discounts, and Markdowns

6th - 7th Grade

15 Qs

Multi-Step Word Problems with Decimals

Multi-Step Word Problems with Decimals

5th Grade

11 Qs

Multiplying Decimals Word Problems Practice

Multiplying Decimals Word Problems Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sam earns $50.25 each week working a part time job. He works the same amount of time each day for 5 weeks. What is the total amount of money Sam earns during the 5 week period?

$7.25

$10.05

$251.25

$251.52

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Shelia made 64 beaded necklaces. If she sells them for $12.45 each, how much money will she earn?

$796.80

$68.25

$527.95

$641.25

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Coach Ross and his baseball team is raising money to pay for new uniforms. Each uniform will cost $52.23. There are 15 players on the ball club. How much money do they need to buy the new uniforms?

$783.45

$364.45

$456.78

$356.56

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 2 pts

A pillow contains 5.7 ounces of stuffing. How many ounces would 12 of the pillows contain?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply or divide? If a book costs $12.50 and you buy 3 books, how much will you spend in total?

Divide

Multiply

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mia gets paid $48.95 for every dog she grooms. If she groomed 4 dogs, how much money will she make?

$12.24

$195.08

$195.80

$52.95

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Carlos bought 5 magazines at the book store for $4.79 each. How much did he pay for the magazines?

$9.79

$14.95

$20.55

$23.95

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics