
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems
Authored by Anthony Clark
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 8+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?
Multiplication
Division
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
30 students went on the school trip. If the total cost of the trip was $802.50, then how much money does each student need to contribute?
Multiplication
Division
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?
Multiplication
Division
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of one chair is $349.50. Find the cost of 5 chairs?
Multiplication
Division
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 5 pts
Natalie baked 60 chocolate chip cookies.
Each cookie uses 0.15 ounces of chocolate chips.
How many ounces of chocolate chips do Natalie used for her cookies?
(a) ounces
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
Ace ran the same distance each day for 6 days. If he ran a total of 9.6 miles, how far did he run each day?
(a)
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
Mina has 22.5 cookies to split between 15 friends. How many cookies will each friend receive?
(a)
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?