Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals Word Problems

5th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

4th - 7th Grade

10 Qs

Decimal Operations Practice

Decimal Operations Practice

6th Grade

12 Qs

Multiply & Divide Decimals

Multiply & Divide Decimals

6th Grade

15 Qs

Decimal Word Problem Review Quiz

Decimal Word Problem Review Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Lesson 14 Study Guide

Lesson 14 Study Guide

6th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

6th - 7th Grade

15 Qs

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply & Divide Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

George was making some brownies and cupcakes for his school fundraiser. If the brownies needed 2.68 cups of sugar and the cupcakes needed 1.1 cups, how much sugar would he need altogether?

2.69

37.8

2.79

3.78

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

7.83 x 1.2

9.396

93.96

7.86

2.349

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

0.2 x 0.8

16

0.16

0.016

1.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Billy buys 4 chairs for $27.90 each and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of all the chairs and tables together?

$111.60

$187.50

$75.90

$167.40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?

$7.43

$10.05

$12.15

$20.05

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour.  This week she worked 7.5 hours.  How much did she earn this week?

$67.125

$67.12

$67.13

$68.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33

0.44

3.96

5.28

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?