Multi-Step Decimal Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did she pay for the grapes and the muffins?
$3.24
$7.23
$6.48
$10.72
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Billy buys 4 chairs at a cost of $27.90 each and 2 tables at a cost of $37.95 each. Find the cost of the chairs and tables.
$111.60
$187.50
$75.90
$167.40
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Michelle buys 3 packs of gum for $0.48 per pack, and 4 candy bars for $0.73 per bar. How much money does Michelle spend on the gum and candy bars?
$4.36
$4.51
$8.21
$8.47
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kelly has $20. She spends $2.15 on a Slurpee and $6.58 on candy. How much money does Kelly have left?
$28.73
$11.27
$17.85
$13.42
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John's catering company provided food, drinks, and service for a party. There were two hundred seven guests. John charged $27.00 per guest for food and $10.00 per guest for drinks. He also charges $130.00 as a security deposit for the event. What was John's total bill for the catering event?
$2,070.00
$7,659.00
$7,789.00
$5,589.00
Tags
CCSS.4.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
April receives $16.25 for dog-walking each Saturday and $19.50 for dog-walking each Sunday. If she receives the same amounts for dog-walking for the next 9 weeks, how much money will she have made?
$146.25
$321.75
$175.50
$642.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kassidy is buying some protein bars for a camping trip. She wants to buy 18 bars. She can buy them individually for $1.25 per bar, or she can buy a pack of 6 bars for $6.38. Which is the better option?
The individual bars are the better option because 18 bars cost $22.50.
The packs are the better option because 18 bars cost $22.50.
The packs are the better option because 18 bars cost $19.14.
The individual bars are the better option because 18 bars cost $17.41.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Module 1 Topic A and B Review 2020

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
16 questions
Prices - Unit cost

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade