Math Decimal Word Problems

Math Decimal Word Problems

5th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

6th Grade

12 Qs

Add/Subtract Decimals Quiz Review

Add/Subtract Decimals Quiz Review

5th - 6th Grade

20 Qs

Adding Decimals

Adding Decimals

5th Grade

15 Qs

Adding Subtracting and Multiplying Decimals

Adding Subtracting and Multiplying Decimals

6th Grade

14 Qs

Decimal Word Problems - Choose Operation

Decimal Word Problems - Choose Operation

6th Grade

12 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Proportions- Word Problems

Proportions- Word Problems

8th - 11th Grade

12 Qs

5th Grade Decimal Word Problem Practice

5th Grade Decimal Word Problem Practice

5th Grade

20 Qs

Math Decimal Word Problems

Math Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Frank worked 7 hours on Friday and 8 hours on Saturday. If he makes $9.23 each hour, how much did he make Friday and Saturday combined?

$64.61

$73.84

$24.23

$138.45

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the difference in the price of one donut from Brand A and one donut from Brand B?

$0.78

$0.04

6

$0.40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The greenbelt is 2.26 miles long. Freida has run the greenbelt 17 times. How many miles has she run on the greenbelt?

19.26

14.74

34

38.42

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The trail is divided into three sections. The first section is 7.2 miles, the second section is 4.28 miles, and the third section is 2.03 miles. How long is the trail?

7.03

11.48

13.51

9.45

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sally stopped at a flea market Saturday. She bought 3 necklaces priced at $7.20 each and 4 chairs priced at $13.75 each. How much did she spend at the flea market?

$20.95

$146.65

$27.95

$76.60

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mia gets paid $48.95 for every dog she grooms. If she groomed 4 dogs, how much money will she make?

$12.24

$195.08

$195.80

$52.95

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gene was comparing two different brands of donuts. Brand A had 18 donuts for $5.22 and Brand B had 24 donuts for $6. Which Brand is the better deal?

Brand A

Brand B

They are the same price.

I have no idea.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?