Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

5th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Hourly & Overtime Pay

Hourly & Overtime Pay

12th Grade

14 Qs

Word problems with equations

Word problems with equations

6th Grade

12 Qs

Money

Money

11th - 12th Grade

11 Qs

Solving One-Step Equations

Solving One-Step Equations

5th - 7th Grade

15 Qs

Solving Equations (One-Step)

Solving Equations (One-Step)

6th Grade

13 Qs

Syllabus Scavenger Hunt

Syllabus Scavenger Hunt

7th Grade

15 Qs

Proportion Word Problems (VA SOL 7.3)

Proportion Word Problems (VA SOL 7.3)

7th Grade

9 Qs

Consumer Math

Consumer Math

8th Grade

10 Qs

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ellie buys some craft supplies.  The supplies cost a total of $6.43.  She pays with a $20 bill.  How much change does she receive?

13.57

$13.57

$13.75

13.75

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$1.93 - $0.85

$1.08

1.08

$1.80

$1.18

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5.57 - 1.8

3.77

4.77

2.98

3.76

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It rained 0.68 inches on Saturday and 0.02 inches on Sunday. How much did it rain on Saturday and Sunday combined?
1.69
69
.69
6.9

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?

$7.43

$10.05

$12.15

$20.05

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13

$0.21

$0.25

$2.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Johnsons purchase materials to landscape their yard. They purchase soil for $158.75, landscaping bricks for $389.12, flowers for $266.59, and solar lights for $55.99. What is the total amount the Johnsons spend on landscaping their yard?

$968.45

$870.45

$860.54

$848.54

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics