Add, Subtract, Multiply, and Divide Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply, and Divide Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction Word Problems

Fraction Word Problems

5th - 6th Grade

10 Qs

Introducing Ratios Unit 2 Review

Introducing Ratios Unit 2 Review

6th Grade

13 Qs

Ratios with Tables and Double Number Lines.

Ratios with Tables and Double Number Lines.

5th - 6th Grade

14 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th Grade

15 Qs

Decimal All Operations Word Problems

Decimal All Operations Word Problems

6th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

6th Grade

11 Qs

Mixed Number Word Problems

Mixed Number Word Problems

5th Grade

10 Qs

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

5th Grade - University

14 Qs

Add, Subtract, Multiply, and Divide Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply, and Divide Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?

$15.50

$155

$15.65

$1.55

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Johnsons purchase materials to landscape their yard. They purchase soil for $158.75, landscaping bricks for $389.12, flowers for $266.59, and solar lights for $55.99. What is the total amount the Johnsons spend on landscaping their yard?

$968.45

$870.45

$860.54

$848.54

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many decimal places should we have in the product for this multiplication problem: 0.73 x 2.52

2

3

4

5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4 x 0.03

12

0.12

120

0.012

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dorian paid $15.95 and $6.50 for two books. How much money did he pay for the books?

Add

Subtract

Multiply

Divide

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches of the recipe, how much sugar will you need?

2.75 cups

0.25 cups

3 cups

1.5 cups

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?

$7.43

$10.05

$12.15

$20.05

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?