Easy Unit Rate

Easy Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Easy Unit Rate

Easy Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement best describes the unit rate?

50 cm per second

300 cm per second

1 cm per second

25 cm per second

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Blen is babysitting for her neighbor. She made a double number line to represent how many hours she worked and the total amount of money earned. How much did Blen make per houor?

$10 per hour

$9 per hour

$30 per hour

$15 per hour

$18 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A factory produces 240 widgets in 8 hours. What is the unit rate of production in widgets per hour?

20 widgets per hour

25 widgets per hour

30 widgets per hour

35 widgets per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cyclist covers a distance of 150 kilometers in 3 hours. What is the unit rate of the cyclist's speed in kilometers per hour?

45 kilometers per hour

50 kilometers per hour

55 kilometers per hour

60 kilometers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A printer prints 600 pages in 10 minutes. What is the unit rate of the printer's speed in pages per minute?

50 pages per minute

55 pages per minute

60 pages per minute

65 pages per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A runner completes 12 laps in 24 minutes. What is the unit rate of the runner's speed in laps per minute?

0.5 laps per minute

1 lap per minute

1.5 laps per minute

2 laps per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe requires 4 cups of flour to make 8 cookies. What is the unit rate of flour used per cookie?

0.25 cups per cookie

0.5 cups per cookie

0.75 cups per cookie

1 cup per cookie

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?