Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

7R Unit 5 Test Review

7R Unit 5 Test Review

7th Grade

18 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Unit Rate Pre-Assessment

Unit Rate Pre-Assessment

7th Grade

21 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL the statements that describe a unit rate.

Pete sold 1 poster.

Michael drives 50 miles per 1 hour.

Karen paid $10 for each pizza.

Jared bought 4 shirts and 1 hat.

Elizabeth earned 5 points for every correct test question.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The concession stand at a football game ordered a total of 2,360 straws. There were 4 bags of straws ordered with the same number of straws in each. What is the unit rate of straws per bag?

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL of the rates that correspond to a unit rate of $6 per sandwich.

spending $42 to buy 6 sandwiches

spending $42 to buy 7 sandwiches

spending $108 to buy 18 sandwiches

spending $40 to buy 5 sandwiches

spending $96 to buy 16 sandwiches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three pounds of fish cost $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?

$4.99

$11.97

$17.97

$44.91

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?