Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Digits Unit A Review

Digits Unit A Review

7th Grade

21 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL the statements that describe a unit rate.

Pete sold 1 poster.

Michael drives 50 miles per 1 hour.

Karen paid $10 for each pizza.

Jared bought 4 shirts and 1 hat.

Elizabeth earned 5 points for every correct test question.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The concession stand at a football game ordered a total of 2,360 straws. There were 4 bags of straws ordered with the same number of straws in each. What is the unit rate of straws per bag?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL of the rates that correspond to a unit rate of $6 per sandwich.

spending $42 to buy 6 sandwiches

spending $42 to buy 7 sandwiches

spending $108 to buy 18 sandwiches

spending $40 to buy 5 sandwiches

spending $96 to buy 16 sandwiches

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three pounds of fish cost $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?

$4.99

$11.97

$17.97

$44.91

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?