Concept of Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select ALL the statements that describe a unit rate.
Pete sold 1 poster.
Michael drives 50 miles per 1 hour.
Karen paid $10 for each pizza.
Jared bought 4 shirts and 1 hat.
Elizabeth earned 5 points for every correct test question.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The concession stand at a football game ordered a total of 2,360 straws. There were 4 bags of straws ordered with the same number of straws in each. What is the unit rate of straws per bag?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select ALL of the rates that correspond to a unit rate of $6 per sandwich.
spending $42 to buy 6 sandwiches
spending $42 to buy 7 sandwiches
spending $108 to buy 18 sandwiches
spending $40 to buy 5 sandwiches
spending $96 to buy 16 sandwiches
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Three pounds of fish cost $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?
$4.99
$11.97
$17.97
$44.91
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade