Select ALL the statements that describe a unit rate.
Concept of Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Pete sold 1 poster.
Michael drives 50 miles per 1 hour.
Karen paid $10 for each pizza.
Jared bought 4 shirts and 1 hat.
Elizabeth earned 5 points for every correct test question.
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The concession stand at a football game ordered a total of 2,360 straws. There were 4 bags of straws ordered with the same number of straws in each. What is the unit rate of straws per bag?
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select ALL of the rates that correspond to a unit rate of $6 per sandwich.
spending $42 to buy 6 sandwiches
spending $42 to buy 7 sandwiches
spending $108 to buy 18 sandwiches
spending $40 to buy 5 sandwiches
spending $96 to buy 16 sandwiches
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Three pounds of fish cost $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?
$4.99
$11.97
$17.97
$44.91
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
21 questions
7R Unit 5 RRP Quiz Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Unit Rate and ratios

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade