What is the unite rate of 680 calories in 6 muffins?
Rates Ratios Unit Rate Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
674
113.3
4,080
156.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?
$1.95
$0.15
$2.08
$10.00
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
If you go to the store to buy dog food, which store has the better buy? Hint: Which unit rate is less...
Walmart: $11.99 for an 18.5 pound bag
Tractor Supply: $20.99 for a 42 pound bag
4.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table represent a proportional relationship? Write yes or no. If the answer is yes, what is the rate?
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table represent a proportional relationship? Write yes or no. If the answer is yes, what is the rate?
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
What would x need to equal if this forms a proportion?
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
What does k equal to make this a proportion?
Evaluate responses using AI:
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Represent Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio Tables Ratios Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates, Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Identify Rate, Unit Rate or Ratio

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
SURVIVOR part 3 (6th grade math review)

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit 3: Vocabulary Test - Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant Rates of Change

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade