Rates Ratios Unit Rate Proportions

Rates Ratios Unit Rate Proportions

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios

Rates, Ratios

7th Grade - University

15 Qs

Ratios and Unit Rates Tables

Ratios and Unit Rates Tables

6th Grade - University

15 Qs

Identify Rate, Unit Rate or Ratio

Identify Rate, Unit Rate or Ratio

7th Grade - University

15 Qs

Ratios, Proportions, Rates

Ratios, Proportions, Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Represent Ratios and Rates

Represent Ratios and Rates

6th Grade - University

13 Qs

Ratio Tables Ratios Proportions

Ratio Tables Ratios Proportions

6th Grade - University

15 Qs

Rates Ratios Unit Rate Proportions

Rates Ratios Unit Rate Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unite rate of 680 calories in 6 muffins?

674

113.3

4,080

156.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?

$1.95

$0.15

$2.08

$10.00

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

If you go to the store to buy dog food, which store has the better buy? Hint: Which unit rate is less...

Walmart: $11.99 for an 18.5 pound bag

Tractor Supply: $20.99 for a 42 pound bag

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this table represent a proportional relationship? Write yes or no. If the answer is yes, what is the rate?

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this table represent a proportional relationship? Write yes or no. If the answer is yes, what is the rate?

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

What would x need to equal if this forms a proportion?

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

What does k equal to make this a proportion?

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?