Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6.RP.3c

6.RP.3c

6th Grade

16 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

12 Qs

End of Year Math 2020

End of Year Math 2020

6th Grade

20 Qs

Extra Help 9/12/24

Extra Help 9/12/24

7th Grade

10 Qs

Best Deal Unit Rate

Best Deal Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for All? 

$0.15 per ounce

$15.05 per ounce

$7 per ounce

$0.07 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the best unit rate for Arm & Hammer

$0.05 per ounce

0.05 ounces per dollar

$19.34 per ounce

19.34 oz per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

JIm spent $29.85 for 15 gallons of gas. What is the best unit rate?

$1.99

$1.99 per gallon

0.50 gallons per dollar

1.99 gallons per dollar

$0.50 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd

$16.52 for 6 yd

$13.85 for 5 yd

Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos

Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Calculate the better buy.

2-ounce bottle of soap for $1.80

8-ounce bottle of soap for $7.28

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?