You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Measurement and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What is a rate for this graph?
20 minutes per 6 miles
60 minutes per 12 miles
80 minutes per 24 miles
100 minutes per 24 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A unit rate is a ratio in which the second quantity is 1.
True
False
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate Cardetta

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade