Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement about this graph IS NOT true?
The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
At 4 hours, the charged amount is $16.
The graph creates a straight line that increases every hour.
At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Soto can decorate 5 cupcakes in 2 minutes.
Which graph has a slope that best represents the
number of cupcakes per minute Mrs. Soto can
decorate?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the rate of change?
100 bpm
75 bpm
2 minutes 150 heart beats.
20 bpm
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A scuba diver is descending at a rate of 15 ft per
minute. Which graph has a slope that best
represents this rate?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
RATIOS INTRO

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Ratios Big Ideas

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratio Rate Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios Rates Unit Rate Tables and Graphs Review

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rate Pretest

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade