Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement about this graph IS NOT true?
The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
At 4 hours, the charged amount is $16.
The graph creates a straight line that increases every hour.
At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Soto can decorate 5 cupcakes in 2 minutes.
Which graph has a slope that best represents the
number of cupcakes per minute Mrs. Soto can
decorate?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the rate of change?
100 bpm
75 bpm
2 minutes 150 heart beats.
20 bpm
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A scuba diver is descending at a rate of 15 ft per
minute. Which graph has a slope that best
represents this rate?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates Ratios and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratio, Rate, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Identify Rate, Unit Rate or Ratio

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rate, Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Quiz on Ratios and Unit Rate on Tables

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade