Rate Fractions

Rate Fractions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Rate Fractions

Rate Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If it takes Cevela ½ a can of sauce to cover ¾ of a pizza, compute the unit rate in terms of cans of sauce per pizza.

1¼ cans of sauce per pizza

⅜ cans of sauce per pizza

⅔ cans of sauce per pizza

1½ cans of sauce per pizza

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

During a bake sale, in 1/3 hours you sold 3/2 dozen cookies. What is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour?

1/2

2/1

9/2

6/1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.
Hannah reads  5/ 8 page in 2/3 minute

15/16 pages per minute

10/24 pages per minute

5/8 pages per minute

16/15 pages per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?

1/6

2/3

3/2

5/6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jesse has a container that contains 18 3/4 cups of ice cream.  How many 1/3 cup servings are in the container?

6

50

56

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I run 1/2 of a mile in 1/4 of an hour.

1/2

1/4

2

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?