Ratios for Better Buy

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fernando bought 5 pencils for $1.00. What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Adithya's favorite brand of peanut butter is available in two sizes. The regular size costs $3.36 for 16 ounces. The family size costs $7.60 for 40 ounces. Which is the better buy?
Family Size
Regular Size
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which package is the better buy?
10 pound bag of peanuts for $10.04 or a 15 pound of peanuts for $16.10?
10 pound bag
15 pound bag
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 pounds for $6.00
5 pounds for $8.00
Both are the same
Cannot be determined
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates & Proportions (Test Review)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade