Ratios for Better Buy

Ratios for Better Buy

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality Retest : Fossum Nov 10

Constant of Proportionality Retest : Fossum Nov 10

7th Grade

19 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade - University

19 Qs

Unit Rate & Unit Price Assessment

Unit Rate & Unit Price Assessment

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate/ Proportions

Unit Rate/ Proportions

6th - 8th Grade

21 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Module 4 Quiz

Module 4 Quiz

7th Grade

15 Qs

Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

6th Grade - University

17 Qs

Ratios for Better Buy

Ratios for Better Buy

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?

$0.20

$0.50

$0.95

$0.25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?

The 8-lb bag

The 20-lb bag

The 40-lb bag

I have a cat

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Adithya's favorite brand of peanut butter is available in two sizes.  The regular size costs $3.36 for 16 ounces.  The family size costs $7.60 for 40 ounces.  Which is the better buy?

Family Size

Regular Size

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which package is the better buy? 
10 pound bag of peanuts for $10.04 or a 15 pound of peanuts for $16.10? 

10 pound bag 

15 pound bag 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 pounds for $6.00

5 pounds for $8.00

Both are the same

Cannot be determined

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?