Fernando bought 5 pencils for $1.00. What is the unit price per pencil?
Ratios for Better Buy

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Adithya's favorite brand of peanut butter is available in two sizes. The regular size costs $3.36 for 16 ounces. The family size costs $7.60 for 40 ounces. Which is the better buy?
Family Size
Regular Size
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which package is the better buy?
10 pound bag of peanuts for $10.04 or a 15 pound of peanuts for $16.10?
10 pound bag
15 pound bag
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 pounds for $6.00
5 pounds for $8.00
Both are the same
Cannot be determined
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates & Proportions (Test Review)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
10/13- Quizizz- Rates

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade